Hemoroid Evde Doğal Yollarla Nasıl Tedavi Edilir?

Evde Hemoroid Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Evde Hemoroid Tedavisi, Evde Hemoroid Basur Tedavisi İçin Bazı Bitkiler ve Tavsiyeler, Basur ağrısına ne iyi gelir? Hemoroid tedavisinde kullanılan bitkiler, kremler, ilaçlar,

Hemoroid (basur) kötüye gitmesini önlemek, belirtilerden kaynaklanan şikayetleri en aza indirmek için, kişinin aldığı bir dizi önlemler ve uygulamalar evde basur tedavisi  kavramını açıklamaya yetecektir. Bu uygulamalar arasında hemoroid ilaçları kullanma, ılık suyla hemoroid banyosu, anal bölgeye soğuk kompres uygulamak, beslenme düzenine dikkat etmek (lifli gıdalara ağırlık vermek, bol bol sıvı tüketmek, baharatlı ve kola gibi şekerli besinlerden uzak durmak vs..) sayılabilir

Basur ağrısı evde nasıl geçer?

Evde basur tedavisine, hemoroid ilaçları kullanarak, kaşıntı ve ağrıyı en aza indirmeye çalışmakla başlanılabilir. Bunun için hemoroid için yaygın olarak kullanılan ilaçlardan olan Daflon kullanılabilir. Şişen toplardamarları nispeten daraltarak ağrı, şişlik ve kanama gibi belirtileri en aza indirir. Günde tablet sayısı iki olacak şekilde alınır. Şikayetlerin arttığı durumlarda bu günde beş tablete çıkarılabilir. Ayrıca yine basurun ilk evrelerinde, anüsten dışarı çıkan nohut büyüklüğündeki basur memesi söz konusu olduğunda, yaygın olarak kullanılan hemoroid ilaçlarından procto glyvenol (ilaç veya fitil)kullanılabilir.

Evde basur tedavisinde yaygın kullanılan yöntemlerden biri de hemoroid (basur)banyosudur. İtihap, ağrı ve kaşıntı şikayetlerine karşı rahatlama sağlayan klasik ve etkili bir yöntemdir. Yani bir küvete ya da leğene, makat bölgesini kaplayacak şekilde, aşırı olmamak kaydıyla sıcak su koyulur. Özellikle bu işlem, tuvalet ihtiyacından sonra yapılırsa rahatlama sağlar. Bu hemoroid banyosunun içine katılabilecek bazı bitkilerle, rahatlamayı daha da artırmak mümkündür. Örneğin papatya gibi. Sitemizdeki yazılarda basur yani hemoroid için, bitkisel basur tedavisi başlığı altında bitkilerle ilgili yapılabilecek bazı yöntemler ve uygulamalar mevcuttur. Ayrıca rektal bölgeye gün içerisinde bir kaç defa soğuk kompres uygulayın veya 10-15 dakika rektal bölgeyi ılık suda bekletin. Fırsat buldukça da bir havlu ısıtıp, üzerine oturmak suretiyle rahatlama sağlayabilirsiniz.

Evde basur tedavisi

Evde basur tedavisinde amaç rahatlamaktır. Damarlarda oluşan basınçtan kurtulmak için evde istirahat etmek faydalı olacaktır. Tuvalet ihtiyacından sonra, anüs bölgesinin temizliğini elle ovalamak yerine, hafif ıslatılmış bir bezle ya da tuvalet kağıdıyla, o da yoksa bebekler için kullanılan bir ıslak mendille hafifçe silebilirsiniz. Normal tuvalet yerine alafranga diye tabir edilen oturmalı tuvaletleri kullanmak suretiyle, taharet musluğu aracılığıyla makat bölgesinin temizliğini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde, normal tuvalet sonrası elle temizlik yaparken duyulacak acıyı önlemiş olursunuz.

Evde Hemoroid Tedavisi İçin Bazı Bitkiler ve Tavsiyeler

Evde basur tedavisi uygularken bazı bitkilerden de faydalanılabilir. Özellikle sarımsağı ezerek hindistan cevizi yağıyla karıştırmak suretiyle sürekli olarak tekrarlayarak hemoroid olan bölgeye sürmek, büyük fayda sağlayacaktır.

Yine evde uygulanabilecek basur tedavisi yöntemlerinden olan elma sirkesi, pamuk ya da bez gibi bir şeye sürülerek ilgili bölgeye uygulanır. Elma sirkesi, ev yapımı olursa çok daha etkili olur.

Kuşburnunu kaynatarak elde edilecek lapa, basurlu bölgeye belirli aralıklarla sürülerek fayda sağlanır.

Basur evde çözüm uygulamak, hastalığa karşı alınabilecek bazı önlemler ve uyulması gerekli bazı önerileri kapsar. Bunlardan bahsedecek olursak; hassas bir yapıda olan hemoroidin zarar görmemesi için uzun süreli oturmaktan kaçının. Oturduğunuz zaman da altınıza yastık gibi bir destek aracı koyun. Ağır eşyaları kaldırmaktan kaçının. İç çamaşırınızı dar giymemeye özen gösterin.

Beslenme konusuna özellikle çok dikkat edin. Kabız olmamaya özen gösterin. Bunun için de lif yönünden zengin yiyecekler tüketin. Düzenli tuvalet alışkanlığınız olsun, günde 1 defa düzenli olarak büyük tuvalete çıkmak bunun için yeterlidir. Aynı zamanda tuvalet ihtiyacı geldiği zaman bunu asla ertelemeyin ve dışkılama esnasında asla ıkınmayın. Kilo sorunu yaşıyorsanız, fazla kilolarınızdan bir an önce kurtulmaya bakın. Günlük tükettiğiniz sıvı miktarını, özellikle suyu artırın. Günde 2 lt kadar su tüketmeye çalışın. Kan dolaşımını artırmak amacıyla bol bol egzersiz ve spor yaparak yaşamınıza hareket katın. Sebze meyve tüketimini artırın.
Bunun gibi evde kendi kendinize alacağınız önlemlerle ,basurunuz varsa, tedavisel olarak, hastalıktan kaynaklanan şikayetleri, yoksa da basura yakalanma ihtimalini en aza indirmiş  olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu