İç Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

İç Hemoroid Nedir? İç Hemoroid Belirtileri ve Tedavisi Hakkında Bilgi.

İç Hemoroid Belirtileri Hakkında Bilgi

İç Hemoroid Nedir?

Eğer hemoroidal dokular, anal kanal ağzının 2-3 cm yukarısında dental çizgisi olarak nitelendirilen bölgenin üzerinde oluşursa iç hemoroid olarak isimlendirilir.

İç Hemoroid Belirtileri Nelerdir

İç hemoroidin sinirlerle iletişimi olmadığı için ağrısızdır. Kanama olduğunda, kanın rengi parlak kırmızı olup sıklıkla dışkının yüzeysel kısımlarında görülür. Hastada genellikle tuvalete çıkma dışında kanama olmaz. Fakat hemoroidal iç doku zamanla dental çizginin altına doğru genişleyebilir ve özellikle tuvalete çıktıktan sonra anal ağızdan sarkma yapabilir. Hasta genellikle eczacıya, tuvalete çıktıktan sonra küçük yumuşak bir dokunun sarkma yaptığı ve bir süre sonra normale döndüğü şeklinde bir açıklama ile gelerek sorununa problem arayabilir. Ancak, daha sonra, bu dokunun tuvalete çıktıktan sonra normale dönmediği haller başlar ki bu artık hastalığın geri dönüşümsüz safhaya geldiğini gösterir. Bu safhada, hasta iç çamaşırında bu sarkan doku nedeni ile dışkı lekeleri görmeye başlar. Bu dışkının tahriş edici etkisi zamanla hastada anal ağız çevresinde dermatit oluşumuna neden olabilir. Bu esnada hasta mutlaka hekime gitmelidir. Rektal kanamalar ayrıca kolorektal kanser belirtisi olabileceğinden, rektal kanaması olan hasta mutlaka hekim tarafından muayene edilmelidir.

  • 1. Evre: Makattan çıkmayan, ele gelmeyen hemoroid hastalığı anaskopla görülebilir
  • 2. Evre: Dışkılama ve ıkınmada dışarı çıkan , elle geri itilebilen hemoroid kanama, kaşıntı, huzursuzluk görülebilir.
  • 3. Evre: Dışkılama ve ıkınmada dışarı çıkan elle geri itilebilen hemoroid, kanama, kaşıntı, dışkılama ve sonrasında ağrıya yol açabilir.
  • 4. Evre: Geri itilemeyen itilse de makata girmeyen hemoroid. Kanama, ağrı, dışkı kaçırma ya da dışkı yapmada zorluk , ele gelen büyük meme görülebilir. Bazen iltahaplanır ya tromboze olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu