Trend

Hemoroid Ameliyatı Olanların Yorumları

Hemoroid (Basur) Ameliyatı Olanların Yorumları, Şikayetleri, Lazerle Hemoroid Ameliyatı Olanlar, Devlet Hastanesinde Hemoroid Ameliyatı Olanların Yorumları

Hemoroid ameliyatı olmak istiyorsanız sizden önce ameliyat olan hastaların yorumlarını okumak sizleri bilgilendirecek ve birazda olsun rahatlamanızı sağlayacaktır. Tabi şunu da unutmamak gerekir. Her hastanın durumu bir olmayacağı için genel ve kesin bilgiler verilmesi mümkün değildir. Özellikle her hastanın iyileşme süresi farklı olmaktadır.

Kim tarafından yazıldığı belli olmayan bazı yorumlarda, tedavinin 5.10 dk sürdüğü, hatta hiçbir şey olmamış gibi hastaların işine gücüne devam ettiği yazılmaktadır. Bu tür yorumların genellikle doktorlar hakkında yorumlar yayınlayan siteler olduğunu göreceksiniz ve yorumların neredeyse hepsi olumlu yorumlardır

Hemoroid hastalarının her duyduğuna, her gördüğüne ve her yoruma inanmaması gerekir.

Hemoroid Ameliyatı İçin Hangi Doktora Gidilir? 

Proktolog kimdir?

Proktolog, kolon hastalıkları, tanı ve tedavisi ile uğraşan bir tıp uzmanlığı alanıdır. Aşağıdaki hastalıklar için bir proktologa gidebilirsiniz.

 • Anal inkontinans: Dışkılamayı kontrol edememe
 • Anal fissür: Anal kanalında ağrılı gözyaşı, tuvalet sonrası ağrı
 • Genital siğiller: Anal ve genital bölgede bulaşıcı virüs siğilleri
 • Anal absesi: Anüs bölgede iltihap
 • Anal egzama: Kaşıntı, yanma ve sızdıran iltihaplanma
 • Anal fistül: Anal geçiş ve kalça bölgesinde iltihaplanma
 • Anüs ve rektumda yabancı cisim
 • Hemoroidal hastalık
 • Anüs spazmı: Anal bölgede ani ve ağrılı kramplar
 • Anal stenozu: Anüsün yetersiz gerilebilirliği.
 • Bağırsak ve anal kanserler ve anüs yakınında cilt kanseri

Kısacası makat hastalıkları ile ilgilenen bir genel cerraha gideceksiniz.

Önemli Uyarı !!!!

Bunun içinde size en yakın sağlık kuruluşu ve hastaneye gitmeyi ihmal etmeyin.  Hemen tutup başka şehirlere taşınmaya gerek yok. 

Hemoroid doktorları hakkında yazılan yorumlar konusunda dikkatli olun. Çünkü doktorların reklam yapması yasaklanmıştır. Bu yüzden yorumlar yeni reklam aracı olarak kullanılmaktadır. Özellikle doktorlar hakkında yorumlar yayınlayan sitelerdeki yorumların büyük bir kısmı eş, dost ve tanıdıkların yazdıkları yorumlardır. 

Hemoroid hastalarının zorlandığı konulardan biri de doktor seçimi’dir.

En iyi hemoroid doktoru ve en iyi hemoroid tedavisi diye bir şey yoktur.

İnternet de yazılan yorumlar doktor seçiminde belirleyici bir faktör değildir. Özellikle “Doktor Yorum Siteleri” 

İsterseniz hemen bunu kanıtlayalım. Hangi doktora gitmek istiyorsanız adını yazın ve şöyle bir arama yapın.

….. doktoru hakkında yorumlar.

Doktor hakkında ciddi bir hiçbir olumsuz yorum yok. Bu doktora giden herkes çok memnun. Bunun doğru olduğunu kabul edelim. Hemoroid tedavisi için başka bir doktor araması yapın …. doktoru hakkında yorumlar. Bu doktor hakkında da yorumlar hep olumlu, Başka bir doktor arayın hepsi olumlu yorumlar….

Sistem üzerinden hemen randevu alabilirsiniz. Çünkü aradığınız doktoru bulduğunuzu düşünüyorsunuz. Durun Bekleyin…

Doktor siteleri babasının hayrına mı bu yorumları yayınlıyor. Yoksa başka bir şeyler mi var?

Doktor yorumları yayınlayan, listeleyen siteler sanal ticarethanelerdir. 

İsterseniz bu sistemi biraz tanıyalım. Ülkemizdeki tüm doktorlar bu sisteme eklenmiştir. “Ankara Hemoroid Doktorları” gibi bir arama yaptığınızda bu sistem size doktorları listeler. Bu listede üst sırada çıkmak için ( doktorlara verilen kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmak) yapmanız gerekir.

Bu sitelerin maliyeti nasıl karşılanıyor peki. Doktorlar bu sistemlere üye olduğunda aylık bir para ödüyor. ( 400 TL) gibi. Bu parayı ödeyenler makaleler de yazabiliyor.

Kimse para verdiği bir sistemde olumsuz yorum görmek istemez. İşte bu yüzden doktor sitelerinde olumsuz yorum göremiyorsunuz.

İsterseniz memnun kalmadığınız bir doktor hakkında olumsuz yorum yazın kendi gözlerinizle görün.

Doktor siteleri hakkında doktorlar için yazılmış olumlu yorumlara nasıl yaklaşmanız gerektiğini öğrendiniz. Karar sizin ya burada yazılanlara inanacaksınız ya da yorumlara.

Sağlık da reklam kanunen yasak fakat ne yazık ki ülkemizde bu tür siteler üzerinden örtülü reklamlar yapılmaktadır.

Ekşi Sözlük başta olmak üzere birçok forumda sözlük de para karşılığı güzel yorumların yaptırıldığını da unutmayın.

Google Haritalarındaki Yorumlar Önemli

Son yıllarda google işletmeler için bir hizmet sunuyor. Bir doktor araması yaptığınızda size işe yerinin resimlerini, açılış kapanış saatleri gibi bazı bilgileri sunuyor. Bu bölümde de işletmeler için yorum yazılabiliyor. Açıkçası buradaki yorumları daha gerçekçi buluyorum. Psikolojik sorunları olmadığı sürece biri çıkıp da bir doktora hakkında olumsuz yorumlar yazmaz.

Siz durup dururken bir doktorun işletme sayfasını bulup o doktoru hiç tanımadığınız halde olumsuz yorum yazar mısınız?

Hemoroid ameliyatı olmadan önce mutlaka doktorun Google işletme yorumlarına bakın. Karşılaştığınız olumsuz yorumlar hakkında doktorunuza soru sormaktan çekinmeyin. Tabi bu durumu kabul edeceklerini sanmıyorum. Bizim öyle bir hastamız yok !!! Sizler de ameliyat sonrası gerçekçi şikayetlerinizi Google işletme bölümüne yazabilirsiniz. Bu şikayetlerdeki amacınız yanlış giden bir şeylerin düzeltilmesine yardımcı olmak olsun.

Google işletme yorumlarında kişinin ismine tıklayın ve diğer yorumlarına da bakın. Genel de sahte ve reklam amacı ile yapılan yorumlarda sahte hesaplar üzerinden sadece 1 yorum yazılıyor. Yorum sayıları fazla olan kişilerin yaptığı yorumların gerçeklik oranı daha yüksektir.

Önemli Uyarı !!!

Tedavi olduğunuz tarihi mutlaka yazın. İşte size örnek bir şikayet. Amacımız üzüm yemek bağcıyı dövmek değil.

” 11.07.2019 tarihinde ameliyat oldum. Ameliyat önce doktor bey beni yeteri kadar bilgilendirmedi. Tedavi sonrası doktor beye ulaşmak da zorlandım. Bu durumlara dikkat etmesini rica ederim.

Yorum yazmaktaki amacınız tecrübelerinizi paylaşmak ve sizinle aynı durumda olan insanlara yol göstermek. Yorum yazarken bunu asla unutmayın ve sadece şikayetlerinizi yazmayın. Memnuniyetinizi de yazın.

Bu ülkede mesleğini hakkıyla yapan, doğruları söyleyen, hastasını ticari bir meta olarak görmeyen eli öpülesi değerli doktorlarımız olduğunu da asla ve asla unutmayalım.

Şikayetvar üzerindeki yorumları incelemeyi unutmayın. Hasta şikayetleri

Doktortakvimi sitesinde olumsuz yorumların yayınlanmadığı konusunda şikayetler, Doktor Takvimi Şikayetleri

Bir doktora gidip iyi olduysanız, hemen falanca doktor çok iyi ona git demeyin. En azından garanti vermeyin kesin konuşmayın. Tedavinin her hasta da başarılı olmasını beklemek sizi bir yanılgıya götürebilir. Yani bu işler için kimseye aracılık etmeyin.

 

Yorumlarınız & Şikayetleriniz & Önerileriniz

 • Ameliyatınızı ne zaman ve nerede oldunuz? Ameliyat öncesi doktorunuz sizi yeterince bilgilendirdi mi? Tedavi öncesi hangi tetkikler yapıldı? Kolonoskopi vb.
 • Doktor seçimini neye göre yaptınız? İnternet yorumları, eş dost önerileri vb.
 • Hemoroid ameliyatı sonrası neler yaşadınız? İyileşmeniz kaç gün sürdü? Tedavi sonrası gaz ve tuvaletinizi tutamama gibi sorunlar yaşadınız mı?
 • Tedavi ücreti olarak ne ödediniz? Fiş, Fatura aldınız mı?
 • Lütfen doktor ismi ve sağlık kuruluşu ismi kullanmayın bunun haricinde istediğinizi yazabilirsiniz.

Lazer Hemoroid Ameliyatı Sonrası Yorumlar

Lazer hemoroid ameliyatı sonrası yorumlar, şikayetler, Lazer ile basur tedavisi olanların yorumları.

Hemoroid tedavisinde son yıllarda adını sıkça duymaya başladığımız tedavilerden biri de Lazer kullanılarak yapılan hemoroid ameliyatlarıdır. Hemoroid tedavisinde Lazer kullanımı doktorlar arasında zaman zaman tartışmalara da neden olmaktadır. Bazı doktorlar tedavide Lazer ’in yerinin olmadığını belirtmelerine rağmen. Bir çok doktor Lazer teknolojisi ile hemoroid ameliyatları yapmaktadır.

Dünya ölçeğinde büyük sağlık  sitelerine baktığımızda hatırı sayılı derece lazer ile hemoroid ameliyatı konusunda yazı yazıldığını görebilirsiniz.

Hemoroid tedavisinde kullanılan lazer teknolojisi 1. ve 2. derece hemoroidlerde kullanılır. Yani ileri derece hemoroidlerin tedavisinde lazer tercih edilmez. Daha çok başlangıç aşamasında uygulanan bir tedavidir. Tedavide kullanılan Lazer teknolojisinin de birçok çeşidi olduğunu unutmayalım.

Lazer hemoroid tedavisi, lokal anestezi, sedasyon ve genel anestezi ile yapılabilir. İşlem ortalama 15-30 dakika sürer. İşlemden sonra hasta aynı gün taburcu edilebilir. Klasik cerrahi yöntemlerde görülebilen daralma, kanama ve ağrı gibi komplikasyonlar yoktur.

Lazerle hemoroid tedavisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Böyle bir tedavi yaptırdınız mı? Sonuçtan memnun kaldınız mı? Hastalığınız tekrarladı mı? İşe dönüş süreciniz nasıl oldu? 

Lazerle Hemoroid Ameliyatı Olanların Yorumları…

Devlet Hastanesinde Basur Ameliyatı Olanlar

Devlet Hastanelerinde Basur Ameliyatı Olanların Yorumları, Şikayetleri,

Hemoroid hastalarının belki de en çok merak ettiği konuların başında ameliyatı devlet hastanesinde mi yoksa özel bir sağlık kuruluşunda mı olayım” sorusudur. Ülkede herkesin özel bir sağlık kuruluşuna gitme gibi bir şansı yok. Ama şöyle bir hava estiriliyor sen para verip özel bir doktora gitmezsen tedavi olmazsın, hastalığın tekrarlar, aylarca yatarsın, gazı ve dışkı kaçırma problemleri yaşarsın. 

Gerçekten böyle bir durum var mı yoksa bu özel sektörün işine mi yarıyor? Bunu ciddi anlamda sorgulamak gerekiyor.

Bu siteyi hazırlarken devlet hastaneleri dışında yapılan tedavilerde de hastaların çok fazla şikayeti olduğunu gördüm.

Özel Sağlık Kuruluşunda Hemoroid Tedavisi Olanların Şikayetleri

Hastaların şikayet ettiği konular şunlarda oluşuyor. Ameliyat öncesi yeteri kadar bilgilendirme yapılmadan hemen apar topar ameliyat edildim. Ameliyat öncesi hiçbir tetkik yapılmıyor. Ameliyat ortamları yeteri kadar temiz değil. Ameliyat sonrası iyileşemedim doktor beni sürekli oyalayıp durdu. Ameliyat olduğuma dair hiçbir belge, fatura verilmiyor. Hastalığım tekrarladı vb.

İnsanlar hastalıktan kurtulmak için ne yapıp edip para buluyor. Aman özel de bir doktor da yaptırayım da şu illetten kurtulayım diyor. Ama görüyorum ki memnun olmayan büyük bir kesim var ve sessiz kalıyor.

Özel de yapılan hemoroid ameliyatlarında hasta sağlığına ne kadar dikkat ediliyor? Sizden önce aynı masada yatan bir hastanın bulaşıcı bir hastalığın olmadığını asla bilemezsiniz? Tek seferlik kullanılması gereken bir aletin kaç hasta da kullanıldığını da bilemezsiniz? Hemoroid ameliyatlarını özel bir sağlık kuruluşunda olacaksınız mutlaka kullanılan aletlerin nasıl steril edildiğini öğrenin.

Ameliyat öncesi bir hasta olarak bunları sormanızda hiçbir sakınca yok ve en doğal hakkınız.

Lütfen herhangi bir devlet hastanesinde hemoroid, basur ameliyat olduysanız düşüncelerinizi paylaşın !!!!

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Kaç Günde İyileşirim? İyileşme süreci nasıl olur? Nelere dikkat etmek gerekir? Hangi Şikayetlerim Olabilir?

Hemoroid ameliyatı olacaksınız fakat ameliyat sonrası iyileşme sürecini merak ediyorsunuz? Hastalık öncesi olduğu gibi hastalık sonrası da birçok yalan ve yanlış bilgi ortalık da dolaşıyor. Bazı hastalar hiçbir şey olmamış gibi günlük hayatına devam ettiklerini söylüyor. Hatta bazı hastalar helikopter kullanarak işe geldim sonra helikopterimi kullanarak gittim diyor ! O kadar yani Bazı hastalar da ciddi şikayetlerinin olduğunu söylüyor. Hemoroid ameliyatı olmuş şimdiye kadar kaç hasta gördünüz? Belki 1 belki 2. Sadece size anlatılanlar kadar biliyorsunuz. Size ne anlatılıyor; “ 5 Dakikada hemoroid ameliyatı olacaksınız, ağrınız sızınız olmayacak, ertesi gün hiçbir şey olmamış gibi hayatınıza devam edeceksiniz…

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Neler Olabilir?

Hemoroid Ameliyatı Sonrası, yanma, zonklama, kaşıntı, idrar yapamama, ishal, halsizlik, tuvalet hissi, gaz kaçırma, gaz hissi, kanama, darlık, sümüksü akıntı, makatta şişlikler, pişik, psikolojik değişiklikler, bacak ağrısı, enfeksiyon, iltihap olabilir. 

Günümüzde yapılan tedaviler de artık hastaların hastanede yatması gerekmiyor. Birçok hasta gün içerisinde taburcu edilebilir duruma geliyor. Birkaç gün de evde dinlenmeniz gerekebilir. Ameliyat sonrası size yardım edebilecek birilerinin yanınızda kalması iyi olur ( 24 Saat)

Ameliyat sırasında bu bölgeye gazlı bez konulmuş olabilir. Bu bezi ilk çıkardığınızda bez de kan görmeniz normaldir. Süreç hakkında doktorunuz size bilgi verecektir.

Ameliyattan önce doktorunuz bölgeyi uyuyarak uyanık kalabilmenizi sağlar, ancak hiçbir şey hissetmezsiniz. Bazı ameliyatlarda genel anestezi verilebilir. Bu, damarınızda size uyumanızı ve ameliyat sırasında ağrısız kalmanızı sağlayan ilaç verileceği anlamına gelir.

Kanama Ne Kadar Sürer?

Ameliyat sonrası tuvalet de bir iki damla kan görmeniz normaldir. Kanamalarınız aşırı ve çok fazlaysa mutlaka doktorunuzla iletişim kurun. Bazı hastalarda ilaç duyarlılığı mide kanamalarına neden olabilir bu ihtimali de göz önünde bulundurmanız iyi olur. Kanamalar ortalama 10 gün boyunca devam eder.

Ameliyatı Sonrası Dikişler Ne Zaman Düşer?

Hemoroid ameliyatı hangi yöntemle yapıldı, bu yöntemde dikiş kullanıldı mı bunu doktorunuza ameliyat sonrası sorabilirsiniz. Genellikle hemoroid tedavisinde kullanılan dikişler kendi başına eriyen dikişlerdir. Yani tekrar gidip bu dikişleri aldırmanız gerekmez. Tabi tedavinin hangi teknikle yapıldığı önemlidir. Bazı hastalar tuvalet sonrası bu dikişlerin dışkı ile birlikte düştüğünü görebilmektedir.

Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Bir hastanın hemoroidlerinin kaçıncı derece olduğunu bilmeden, tedavinin nasıl yapıldığını bilmeden iyileşme süresini bilemezsiniz. Her hastanın durumu bir olmayacağı için şu kadar sürede iyileşirsiniz gibi bir cümle kuramayız. Her hastanın iyileşme süreci farklı olacaktır. Başka hastaların iyileşme duruma bakarak ben niye geç iyileştim acaba bir sorun mu var gibi düşüncelere kapılmayın. Birçok hasta görüşü iyileşme süresinin 10 günü bulduğu yönündedir.

 • Ameliyat sonrası yorucu egzersizler yapmamanız gerekiyor. Koşu, ağır kaldırmak, ağır sporlar, yüzme,

Ameliyat Sonrası İlk Tuvalet

Ameliyat sonrası tuvalete ilk çıktığınızda acı duyabilirsiniz. İshal ve kabızlık gibi bir durum yaşarsanız bu ağrılarınız çok ciddi olabilir.

Sahip olduğunuz hemoroid ameliyatı türüne bağlı olarak, uzun süre oturmak veya yürümek için önemli sınırlamalar olabilir. Yumuşak bir yastık veya halka yastık, ameliyat sonrası uzun süre oturma durumunda size yardımcı olacaktır.

Bu durumlar olduğunuzda mutlaka doktorunuzu arayın.

 • Yüksek ateş. Bu bir enfeksiyon belirtisi olabilir.
 • Bulantı, kusma, karın şişliği varsa..
 • Ciddi ve kalıcı bir kanama problemi yaşıyorsanız.
 • İdrar yapmanızda sorun yaşıyorsanız.
 • Ağrılarınız arttıysa ve ilaçlar ağrınızı azaltmıyorsa

Hemoroid ameliyatı sonrası çok  ciddi ağrılarınız olabilir. Bunu asla aklınızdan çıkarmayın. Ama bu ağrılar ilaçlar ve oturma banyoları ile azaltılabilir. Ama hiç ağrınız olmayacak türünden yalanlara İNANMAYIN… İnsan vücudunda sinirlerin en yoğun olduğu bölgelerden biri makat bölgesidir. Böyle bir gerçek ortadeyken ağrı yok, kanama yok, yatmak yok diyip hastaları yanlış yönlendirmek hastanın sadece parasını almak için uydurulmuş bir yalandır. Ameliyat sonrası ağrılarınızın geçmediğini söylediğinizde sizi oyalayıp duracaklar bundan da emin olabilirsiniz.

Ameliyat öncesi ağrı sızı yok, Ameliyat sonrası bunlar olacak geçer… 

Yaşayan bilir…

Hemoroid Şikayetleri

Hastalığınızın nedeninin ortaya konulması gerekir. Hemoroid hastalığının ana nedenin kabızlık olduğu düşünülür. Ama kabızlığın neden kaynaklandığı dikkate alınmaz. ( Hastanın kullandığı bir ilaç mı, Tiroid bezleri ile ilgili bir sorun mu, Bağırsak tembelliği mi. Beslenme mi, İlerlemiş bir tümör mü? ) Bunlar dikkate alınmadan hemoroid ameliyatı yapıldığında tedaviler başarısız oluyor. Hastalığınızın tekrarlamasının, yeni doktor arayışına girmenizin ana nedeni işte bu. Yani hemoroidlerin dişisi ve erkeği olduğu için değil.

Özel muayeneler de, sağlık kuruluşlarında ameliyat olacaksanız çok dikkatli olun. Ülkemizde bu tür kuruluşlar yeteri kadar denetlenmiyor. Hangi tür tedavilerin yapıldığı tam olarak bilinmiyor. Süslü yazılara inanmayın. Muayene olmaya gittiğinizde bile sizi ameliyat etmek isteyen bir ticari anlayış var bunlara dikkat edin. Güzel sözlere inanmayın. Bu kurumlar hakkında yazılan övgü dolu sözlere kuşkuyla yaklaşın.

Her ameliyatın belirli bir riskler taşıdığını unutmayın. Hemoroid ameliyatı nerede, hangi tekniklerle yapılırsa yapılsın birtakım riskler taşımaktadır. Bu ameliyatın hiçbir riski yok demek gerçekleri yansıtmamaktadır. Hiçbir doktor ben hastamı tedavi ettikten sonra şöyle sorunlar yaşadı demez.

Ameliyat sonrası gaz ve tuvalet kaçırma problemi olabilir mi? Bununla ilgili ne yazık ki elimizde yeteri kadar kanıt yok. Bu tür hastalar var mı, varsa hangi teknikle oldular, bundan sonraki süreç de neler yapmaları gerekir, bu işin yasal boyutu nedir? bilmiyoruz.

Tedavinin başarısı aynı zamanda size bağlıdır? Hareketsiz bir yaşam sürerseniz, beslenmenize dikkat etmezseniz, ameliyat oldum istediğimi yer içerim derseniz bu tür hastalıklardan kurtulmanız mümkün değil.

Tedavinizi ertelemeyin. Doktora gitmekten korkmayın, utanmayın. Hastalığınız başlar başlamaz doktora gidip ameliyat olmak da doğru değil. Beslenme alışkanlıklarını düzenleyerek sorunu çözmeye çalışın.

Uzun süren kabızlık ve ishal durumunda dikkatli olun, Bu tür problemlerin hastalığınızı tetikleyeceğini unutmayın. Belirli süre kabızlık ve ishal problemleri yaşarsanız mutlaka önlem alın. ( Reçeteli ilaçlar, Doktor Önerileri vb) Daha ciddi sorunlar için uzman bir doktorun kapısını çalmayı ihmal etmeyin.

Hemoroid ameliyatı sonrası süreç nasıldır? Basur ameliyatı sonrası ağrı, kanama, kaşıntı şikayetleri ne kadar sürer, nasıl geçer? Hemoroid ameliyatı olanlar nelere dikkat etmelidir.

Hemoroid ameliyatı sonrası hastalar, hastanede ameliyat olmuşlarsa 1 veya 2 gece gözetim altında tutulabilir. Hemoroid ameliyatı sonrası ortaya çıkabilecek komplikasyonlar önlemek amacıyla böyle bir yol izlenir. Ameliyat olmadan önce bu durumu doktorunuza sormayı unutmayın.

Hemoroid ameliyatı sırasında spinal anestezi ( belden aşağının uyuşturulması) gibi durumlarda hastalar ağrı hissetmezler fakat uyuşuk olan bacaklar bir kaç saat sonra ağrımaya başlar.

Ameliyat öncesi hangi tür bir anestezi kullanılacağını bilmeniz sizin için yararlı olacaktır. Günümüzde farklı anestezi teknikleri uygulanmaktadır. Ayrıca mutlaka yanınızda size destek olabilecek birileri bulunsun.

Hemoroid ameliyatı sonrası kanamaları önlemek için makat bölgenize tampon konulabilmektedir. Tamponun çıkarılması kolay olsa da dikkatli yapılması gerekmektedir. Tamponu çıkardıktan sonra kanamalar devam ederse mutlaka doktorunuza bilgi verin.

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Beslenme

Hemoroid ameliyatı sonrasında hasta ağız yoluyla beslenebilir. Hatta 3-5 saat sonra hasta ayağa kalkabilir ve yürüyebilir. Ameliyatta sonra idrara ilk çıkış önemlidir. Özellikle spinal anestezi yoluyla ameliyat olmuş  genç erkek hastaların yüzde 10-15’inde,hemoroid ameliyatı sonrasında idrara çıkma zorluğu yaşanmaktadır. Bunun nedeni idrar yapma refleksiyle ilgili sinirlerin makat bölgesinden geçmesidir. İkisi de tek bir bölgede birleştiği için, makattaki sorunlar idrar yapmayla ilgili sorunlara, idrar yapmayla ilgili sorunlar da makat bölgesiyle ilgili sorunlara yol açabilir. Bu sorunun olmaması için, ameliyattan önce hastanın idrarını tam olarak yapıp mesanesini yani idrar torbasını tam olarak boşaltması gerekmektedir.

Ameliyat Sonrası İlk Günler

Hemoroid ameliyatından sonra ilk gün genellikle tuvalete gitme ihtiyacı hissedilmez. Ameliyat öncesi lavman yapıldığı için bağırsaklar tamamen boş kalmaktadır. Tuvalet ihtiyacı hissedildiği durumlarda ertelenmemelidir. Ağrı, kanama gibi şikayetlerin olabileceği endişesiyle hastalar  tuvaletini ertelemektedir. Aşırı ağrı olması sürece küçük çaptaki ağrılar, kanamalar normal kabul edilmektedir.

Hemoroid ameliyatinda,cerrahi müdahale işlemi anüs dışında değil de anal kanalın içlerinde yapıldıysa ağrı çok şiddetli olmayabilir. Fakat dış kısımda yani makat bölgesinin dışında işlem yapıldıysa, bu bölgede ağrıya hassas olan derilerin fazla olması nedeniyle ağrı, daha da hissedilir haldedir.

Ameliyat Sonrası Uyulması Gerekenler

Hemoroid ameliyatı sonrası sonrası çok fazla sıkıntı yaşamamak için, ameliyatı yapan cerrahın tavsiyelerine harfiyen uymak çok önemlidir.

Beslenme şeklinden tutun da evde yapılması gerekenlere kadar doktorun önerilerine kulak verilmeli ve yapılacaklar uygulanmalıdır.

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Oturma Banyosu

Hemoroid ameliyatı sonrası önerilen en rahatlatıcı tedavilerden biri oturma banyolarıdır. Hemoroid ameliyatı sonrası oluşan ağrıyı azaltmanın en etkili yollarından biridir. Oturma banyosu şöyle yapılır.

Göz kararı 10 Litre bir suyun içerisine 2 kapak baticon döküp, suyun içerisinde 20 dk oturmanız gerekmektedir. Bunu  sabah akşam, 20 dk yapmanız yeterli olacaktır.

Ameliyat olan hastaların, hastaneden taburcu edildikten sonra tamamen evde durmak yerine hareket etmeleri daha uygundur. Yani normal hayatlarına dönebilirler. Kabızlıktan hayatları boyunca kaçınmaları onların sağlığı açısından son derece önemlidir.  Bunun için kabızlık önleyici besinler ve bol bol su içmeleri tavsiye edilir. Ya da doktor tarafından, kabızlığı önlemek için laksatif yani dışkı yumuşatıcı ilaçlar tavsiye edilir. Bu ilaçlar, dışkıyı yumuşatarak, kalın bağırsaktan geçişini kolaylaştırır ve ameliyat bölgesinin dışkılama esnasında tahriş olmasını önler.

Ameliyat bölgesinde şişlik ve ağrı varsa, uygulanacak bir soğuk kompres ya da sıcak uygulama, ağrı hissini mutlak ölçüde azaltacaktır. İlgili bölgede iltihaplanmayı engellemek için, antibiyotik verilebilir.

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Şikayetler

Her ameliyattan sonra oluşabildiği gibi hemoroid ameliyatı sonrası komplikasyonlar gelişebilir. Bunlar;

Makatta kanama
Makatta ağrı
Makatta kaşıntı
Anal fissür yani makatta çatlak oluşması
Ameliyattan sonra makatta darlık meydana gelmesi:(ameliyat esnasında fazlaca doku alınması, buna sebep olabilir.)
Ameliyattan sonra geride hemoroid memesi kalabilmesi
Hemoroidin bir süre sonra tekrar nüksetmesi gibi maddeler sayılabilir.

Makat bölgesi, bulunduğu yer ve görevi itibarıyla kirli bir bölgedir. Günde 3-4 kez temiz ve ılık suyla temizlenmesi ve sonra da kurulanması gerekir. Ameliyat bölgesindeki yaranın iyileşmesi yaklaşık olarak bir ay sürebilir.

Hemoroid ameliyatı sonrası beslenme, hastanın kabız olmamasına ve buna bağlı olarak sertleşen ve irileşen dışkının anüsü yani ameliyat bölgesini tahriş etmemesine yöneliktir. Bunun için de lifli besinler, kayısı ya da kayısı suyu, kuru erik, incir ve bol sıvı almaları gerekmektedir.

https://www.hemoroit.com/dis-hemoroid-basur-memesi-kendiliginden-gecer-mi/

Ülkemizde basit bir sağlık sorununu çözmek için ne kadar çok şeyi düşünmek zorunda kalıyorsunuz. Her fırsatta sağlığın öneminden bahsediyoruz fakat sadece lafta kalıyor. Önemli olan bilmek değil uygulamaktır.

Sorumluluk Reddi: Bilgiler hiçbir şekilde tıbbi tavsiye oluşturmaz veya bu şekilde yorumlanmamalıdır.

İlgili Makaleler

36 Yorum

 1. Merhabalar, öncelikle sitenizi çok başarılı bulduğumu belirtmek istedim umarım bu sıkıntıyı çeken herkese yardımcı olur çünkü gerçekten bu konu üzerine sağlıklı bilgilere ulaşmak çok zor olduğu için bende hemoroid ameliyatı olmuş biri olarak başımdan geçenleri paylaşmak istedim.
  02.2020 tarihinde özel hastanede doktorun belirtmiş olduğu lazer ile “bu arada unutmayın lazerinde testereden farkı yoktur ve kesmek için kullanılır süslü cümleler ile anlatılmasına kanmayın”Doktorun dediği 4.derecede iç hemoroid ve fissür “ameliyatı”oldum.Bu arada ameliyat sonrası yaşayacaklarınızın çoğu kesilen hemoroidlerinizin iriliği ile ve çıkarılan iç makat dokusunun çokluğu ile ilgili eğer iri hemoroidleriniz varsa mutlaka ilaç ile küçültme yöntemine gidin çünkü banada 2 gün içerisinde işe dönersin denilmesine rağmen 3 hafta sonra ancak işime dönebildim.Ameliyat sonrası inanılmaz ağrılar çektiğim için 10 gün boyunca ağrı kesici iğne olmak zorunda kaldım.Kasılmalar ve kramplar bunlara dahil.Tuvalete çıkarken müthiş ağrılar çekiyordum hemoroid ağrısı yanında hafif kalır.Ayrıca makat içinden çok doku çıkarıldığı için oturmada hala sıkıntı yaşıyorum doku kaybından ötürü darlıkta oluştu ve darlıktan sebep tuvaletten sonra saatlerce süren yanmalarım ve kanamam mevcut şu anda.Tedavi için konusunun ehli olan Proktolog arayışındayım.Size tavsiyem mutlaka önce bir Proktoloğa muayene olun çünkü malesef genel cerrahlar bu işi bilmiyor yada hafife alıyorlar.Birde kesinlikle ameliyat haricindeki tedavileri araştırın çünkü bir kere hakkınız var Hemoroid için ameliyatı tavsiye etmiyorum çünkü ameliyatsız yöntemler çok başarılı.Fisür için önce ilaç ve doktor tavsiyelerine uyulmasını tavsiye ediyorum.Geçmeyen fissür için belki ameliyat gerekli olabilir ama hemoroid için gerek yok.Özel hastanelerin ; hemen ameliyat ol çabucak iyileşirsin çok basit ameliyat gibi sözlerine kesinlikle kanmayın.Herkese geçmiş olsun.

  1. Geçmiş olsun. Yorumlarınızda daha net bilgiler yazarsanız seviniriz. Ne zaman ameliyat oldunuz? Hani teknikle oldunuz? Ameliyat öncesi ve sonrası hangi şikayetleriniz oldu?

 2. Olmayın kaçın kurtarın kendinizi gibi olmuş yorumlar…İnsan hangi yöntem ile ameliyat edildiğini, genel anestezi mi lokal mi vs yazar…Yada yazanlar hep sorun yaşayanlar diğerleri zaten kurtulduğu için umursayip bakmıyor yazmıyor…

  1. Ameliyat olanlara yeteri kadar bilgi verilmiyor sanırım. Lazerle yapıyoruz gibi üstü kapalı bir tabir kullanılıyor. Bence birçok hasta ameliyatını hangi teknikle yapıldığı konusunda bilgi sahibi değil. Bu yüzden kimse bu konularda bilgi paylaşımı yapmıyor.

 3. Bugün ameliyat olalı 28 gun oldu legasur cihazıyla oldum 3 .evre hemoroid hem iç hem diş meme vardı ameliyat iyi geçti ama sonrası çok ağrı sanci yanma hele ilk büyük yapınca bittim dayanamadım dikloron iyne yaptırdım onun etkisiyle rahatladım dr sade krem ve damar acıcı verdi modep bunlar agriyo azaltmiyo çok can yakıyo ağrı dayanılmaz bir acı veriyo yani öyle 3 gun 5 ‘de gecmiyo aha 28 gun oldu halen mutis acı. Ve ağrı ve zonklama var büyük abdest yaptıktan sonra 5 6 saat duruyo ağrı iyne vurulmaktan kalsamda yer kalmadı ılık suya oturma çok iyi geliyo dr ların katı ye demesine aldanmayın uyuk abdest yapamıyorsunuz kabız oldum 2 haftalık ken lagman kullandım. Da yaptim serum la ayakta durdum bende kansızlık aldı kan değerlerim düşük cıktı hem ameliyatın ağrısı halsizliği. Hem kansızlığın. Halsizliği bana yaşarken resmen cehennem çilesi cektim hani erkek ağlamaz. Diyeni kimmiş bilen varmi hüngür hüngür ağlıyor insan hemde gözlerimde yaş. Bitene kadar uykusuz gecelerim sayısını. Bilmiyorum dr sözüm e normal ama ameliyat dan önce böyle birseydemedi

  1. çok geçmiş olsun özemdeki devlettemi oldunuz eşim olcak herkes ayrı birsey diyor ne olur bilgi verin

 4. bu gün 8.günüm adana metro hastanesinde 4. evredeydi doktor bir kısım lazer bir kısım cerrahi kombinasyonla hemoroidi aldığını söyledi,size tavsiyem ameliyata karar verirseniz evde silah ve benzeri aletleri önceden toplatın,acıdan kafanıza sıkmamak için.

 5. 23 gün önce iç hemoroid ve fissür ameliyatı oldum. Ertesi gün işe gidersin diyen bütün doktor, hasta kim varsa yalan söylüyor ya hemoroid ameliyatını bilmiyor yada hemoroid ameliyatı ile fissür ameliyatını karıştırıyor. Fissür ameliyat yerinde sıkıntı olmuyor ama hemoroid ağlatır!!!! İlk 10 gün wc sonrası ağlarsınız 15 günden sonra wc esnasında yanma azalır ağrı geçmez 20 gün sonra wc sonrası 3 4 saat süren geçmeyen ağrı, yaralar hala duruyor tahminimce iyileşme 6 haftayı net geçecek gibi kimse bilmediği çekmediği i karıştırdığı ameliyatı yazmasın yazık insanlara herkese geçmişolsun

 6. Merhaba 18 gun once hemoroit amaliyati oldum ilk gun agri olmadi ama tuvalet hissi olustu ertesi sabah yürüyerek eve gittim ilk lavabo ihtiyacimda yanma ve biraz kan oldu kan 2 lavabo daha surdu ama bitti agri devam ediyordu corba yulaf ezmesi hafif kahvalti salata olarak beslendim 7 gun sonra 5 gun tuvalete cikamadim yavas yavas duzene bindi gunde 5 defa sicak suya oturdum cok faydali oldu 13 gunde agri bayagi azaldi bugun 18 gun oldu ve agrilarimdan kurtuldum denecek kadar iyiyim kabiz olmamak icin sebze tuketiyorum surekli yürüyüş yaptigim zamanlarda islaklik hissi oluyor ve temizlik yapinca biraz kirlilik oluyor zamanla gecer mi merak ediyorum

 7. Bende yarın ameliyat olucam. Ortalama senede 1 defa Hemoroid oluyorum. Bu sefer ağrım ve şişliğim çok fazla. Dışa şişkin. Ameliyat olanlar hiç memnun değilller diye söyleniyor çevrem tarafından. Normalde olmak istemiyordum. Ama ağrım çok aşırı. Yılda 1 5 gün çektiğim acıyı ameliyat olup tüm hayatım boyunca çekmekten korkuyorum.

  1. Ameliyat sonrası yaşadıklarınızı yazarsanız çok memnun oluruz. Sağlıklı günler diliyoruz.

   1. Ameliyat sonrası.. cehenneme girersiniz.. ben oldum.yalandan bi ağrı kesici verdi doktor. Her gün acildeyim serum yemeden geçmiyor. İlk gece kafama sıkıp kurtulmak istedim..bu ağrı değil.. Bu cehennem ..şunu net belirteyim ameliyatsız kurtulmaya bakın..

   2. Merhaba, 4.evre hemeroid ve anal fissur ameliyat i oldum , inanılmaz dayanılmaz ağrılar çekiyorum heran hersaniye, hayattan bıktım, geçen kan kaybından bayıldım, doktor çok geç kaldığımi normal olduğunu zor bir sürecin beni beklediğini söyledi, özellikle bu 2 ay, bakalım sabırla bekliyorum, hergun majezik alıyorum akşama kadar etkisi geçince tekrar dayanılmaz oluyor, 2 dakka lik yolu 15 dakka da 2 büklüm yürüyorum, lütfen geç kalmayın hemen doktora gidin, sonra benim gibi perişan olursunuz, bu arada doktor bana sıcak suya leğene otur demedi, ki zaten oturamiyorim ki, herkese çok geçmiş olsun acil şifalar diliyorum, iyi günler

  2. ( Yönetici) Bu tür yorumları onaylamıyoruz ! Lütfen bilgilerinizi açık bir şekilde insanlarla paylaşın. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

 8. 2 lazer 1cerrahla oldum neden kökten iyileşmeyi bilmiyom kendime koruyameyonmu neden yenili bilmiyom 1cisi 7 sene 2 cisi 4 sene 3 cube kadar gircek bilmiyom

 9. Merhaba arkadaşlar bende uzun zamandır hemoroid agrıları cekiyordum ve 18 Ocak 2021 tarihinde Başakşehir devlet hastanesinde ameliyatımı oldum ope. 25 dk sürdü spinal anestezi uygulandı ve uyanmadan sonra hemen hemen hiç agrı hissetmedim anestezi yaklaşık 5 saat sonra geçmeye başladı verdikleri agrı kesiciyle geceyide rahat geçirdim ertesi gün öğlen taburcu oldum ilk iki gün lavaboya çıkamadım ilk cıkışımda biraz ağrılı geçti baya zorlandım çünkü ameliyat öncesi lavman tam dışkı atmamasından kaynaklı sonraki süreç günlük olarak gelmeye başladı zorlamadan çıkarsanız yararımıza üç gün çorba yulaf ve meyveyle beslendim su banyoları (batikonlu) çok önemli günde iki üç tekrar yapmanızda yararınıza ilk bir hafta kasılma kaşınma ve hafif akıntı oldu ama temiz ve kuru tuttum 10 gün geçti ve gayet iyi şuan durum tavsiye ve önerileri hatta ameliyatı için dr. Ferman beye çok teşekkürlerimi sunuyor hepinize sağlıklı günler diliyorum..

 10. Selam ben sizle danışmak istedim enişdemiz sürekli kanıyor çıkıyor diyor acaba amilyat olsam kurtulurmiyim bu dertden diyor size danişiyorum bir yol gösterin rica ediyorum bilmediğimiz konuda

  1. Arkadaşlar ben 3 gün önce cerrahi yöntemle ameliyat oldum daha büyük tuvalete çıkamadım
   Bana lavman yapmayı unutmuşlar ben ne yapmalıyım nolur biri yardım etsin tuvalete çıkıyorum ağrından yapamıyorum devlet hastenesinde Ameliyat oldum ne yapmalıyım tuvalete çıkma hissim var ama yapamıyorum

  2. Merhaba, lütfen acilen doktora gitsin 1 dakka bile kaybetmeden, hergecen gün ilerliyor, ben ameliyat oldum çok geç kaldığım için, belki şu anda giderse çok kolay atlatscak , acil şifalar diliyorum iyi günler

 11. Hemoroid ameliyatı sonrası bu tür şikayetler olabiliyor. Özellikle ilk hafta tuvalete çıkmak da zorlanabiliyorsunuz fakat ilerleyen günlerde daha rahat ediyorsunuz. Ameliyat sonrası iyileşmek 2 haftayı bulabiliyor.

 12. Arkadaşlar ben 5 gün önce lazerle iç ve dış hemoroid ameliyatı oldum. Şu an tuvaletten sonra ağrı ve hafif şişlik oluyor. Tuvaletimi tam yapamamış hissediyorum. Batmalar da oluyor tecrübesi olan arkadaşlar bu durumları yaşadı mı? Yazarlarsa çok memnun olurum.

 13. Bu sabah saat 11.00 de Antalyada özel bir tıp merkezinde oldum. Uzun süredir çeken biri olduğum için haftalardır araştırıp, yorum okuyarak ulaştım doktora. Biraz sure geçince tüm bilgileri aktaracağım. Şu an çok az bir ağrım var, lokaln etkisiyle, geçince durum ne olur bende bilemiyorum

  1. Öncelikle geçmiş olsun. Duyarlılığınız için teşekkür ederim. Hastalar ameliyat sonrası genellikle Lokal anestezinin etkisinde olduğu için ağrı duymuyorlar. Lokal anestezinin etkisi geçince ağrılar çok ciddi şekilde olabiliyor. Bunun için de ağrı kesici iğne, çeşitli ilaçlar ve oturma banyosu öneriliyor.
   Band Ligasyon gibi bir tedavi yaptırdıysanız iyileşme süreleri genelde kısa oluyor ve çok ağrınız olmuyor. Ama bununda dışında daha ileri düzeyde bir tedavi olduysanız iyileşme süreniz 10 günü bulabilmektedir. İsterseniz gün gün sağlık durumunuzla ilgili olarak düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

 14. Sitede yazılanlar yüzde yüz doğru, 20 gün önce iki hemoroidimi lazer ile operasyon yaptırdım, hala 2 saatten fazla oturamıyorum, dehşet bir ağrı başlıyor ve eve gitmek zorunda kalıyorum, ertesi gün işe gidebilirsin koca bir yalan, başarılı olup olmadığını 45 gün geçmeden yazmam mümkün değil,

  1. Aynen kardes.. ben de 1 ay önce ameliyat oldum ..lazerle.. tuvalete her çıktıktan sonra acile iğne olmaya gidiyordum.. hala aynıyım..

 15. Hemoroid ameliyatı olmadan önce kafamdaki tüm soruların cevabını buldum. Bu kadar açık ve değerli bilgileri paylaştığınız için teşekkür ederim.

 16. Hemoroid ameliyatı olmak isteyenlere yol gösteren bir yazı olmuş. Son derece açıklayıcı bilgiler sunmuşsunuz. Tedavisi öncesi her hastanın bence bu yazıyı okuması gerekiyor. Teşekkür ederim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir